Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciasta. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ciasta. Pokaż wszystkie posty

sobota, 3 maja 2014

Ciasto z rabarbarem



Pada deszcz... Ciągle pada, cały dzień, delikatnie i powoli, a to znów gwałtownie i mocno... Cały dzień spędziłam w domu, ponieważ strasznie zimno... Idealny dzień na leżenie pod ciepłym kocykiem z kubkiem gorącej herbaty waniliowo- malinowej i książką. Dobry też na pieczenie ciasta, by osłodzić trochę ten ponury majowy dzień. Tak więc upiekłam, a właściwie upiekliśmy z moją bratową i naszym małym pomocnikiem Franusiem ciasto z rabarbarem. Wyszło super!!!






Ciasto z rabarbarem

5 jajek
1,5 szkl. cukru
3,5 szkl. mąki
1 szkl. mleka
1 szkl. oleju
2,5 łyżeczki proszku do pieczenia
rabarbar (ilość wedle uznania)

Jajka utrzeć z cukrem. Dodać mąkę, proszek, mleko i olej. Rabarbar obrać, pokroić i ewentualnie można obtoczyć w cukrze waniliowym. Ciasto wlać na blaszkę i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st. C. Piec ok. 45 minut. Po ostudzeniu oprószyć cukrem pudrem lub polać polewą.





A oto nasz mały pomocnik cały umazany ciastem :-)




Smacznego!!!

czwartek, 1 maja 2014

Ciasto czekoladowe z migdałami i żurawiną



I parę kolejnych zwariowanych dni znów za mną... Zaczął się już maj, niestety pogoda trochę w kratkę, czasem słońce czasem deszcz. Na osłodę tych deszczowych dni upiekłam ciasto czekoladowe, bez konkretnego przepisu, użyłam po prostu tego co miałam w lodówce i szafkach. Wyszło pyszne ciacho, lekko wilgotne, dodatkowo przełożyłam je konfiturą morelową i posmarowałam bitą śmietaną.





Ciasto czekoladowe z żurawiną i migdałami

200g masła
2 szkl. mąki
5 jajek
2 op. cukru waniliowego
1 szkl. cukru
2 łyżki kakao
2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 dojrzałe banany
migdały w słupkach
żurawina suszona

Dodatkowo:
500 ml kremówki
3 łyżki cukru pudru
słoik konfitury morelowej

Żółtka utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym, dodać banany i miksować jeszcze chwilę. Masło roztopić i pozostawić do ostygnięcia. Do żółtek dodawać na przemian masło i mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia i z kakao i dobrze wymieszać, na koniec dodać ubite białka, migdały i żurawinę. Formę wysmarować masłem, wlać ciasto i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st. C i piec ok. 1 godziny. Po upieczeniu ciasto ostudzić, przekroić i posmarować konfiturą. Ubić śmietanę z cukrem pudrem i wysmarować całe ciasto.




Smacznego!!!

niedziela, 18 września 2011

Ciasto z czekoladą i orzechami na powitanie

Jest to pierwsze ciasto jakie sama wymyśliłam. Zrobiłam je późnym wieczorem, dzień przed przyjazdem rodziców i dziadków. W sumie to miałam nie robić ciasta, ale siedząc wieczorem pomyślałam, że jednak coś tam wymyślę, a z racji tego że była to sobota i nie miałam żadnych produktów do konkretnego ciasta, postanowiłam wykorzystać to co akurat znajdowało się w mojej kuchni. Wyszło z tego całkiem niezłe ciasto, które smakowało wszystkim.


Ciasto z czekoladą i orzechami

Ciasto:
400g mąki
150g cukru brązowego
proszek do pieczenia
2 cukry waniliowe
budyń czekoladowy
1 łyżeczka cukru burbonowo-waniliowego
6 jajek
szkl. oleju
1 szkl. mleka bananowego
2 łyżki musu jabłkowego
dowolna ilość czekolady z dużymi orzechami

Polewa:
100g margaryny
1 łyżka mąki ziemniaczanej
3 łyżki kakao
2 łyżki mleka
100g cukru pudru

Wszystkie składniki wymieszać ze sobą, aż powstanie jednolita masa, na koniec dodać posiekaną czekoladę. Piec w temp. ok. 200 st. przez 1 godzinę. Składniki na polewę wymieszać ze sobą i zagotować na małym ogniu. Polać nią ostudzone ciasto.


Smacznego!

piątek, 5 sierpnia 2011

Ciasto z czerwoną porzeczką


Czerwona porzeczka jest chyba najbardziej niedocenianym i zapomnianym owocem, a przecież zawiera ona witaminy i minerały, które pomagają nam w walce z efektami starzenia się: witamina C, PP, żelazo. Zawiera także witaminy z grupy B, witaminę A, fosfor, wapń i magnez. Jest też naturalnym detoksem dzięki działaniu moczopędnemu i napotnemu. To wszystko sprawia, że porzeczka ma działanie wzmacniające, więc jedząc jej duże ilości możemy zapomnieć o zmęczeniu. Warto więc ją jeść, oczywiście najlepiej na surowo, ale jest też świetna do różnego rodzaju deserów, ciast i przetworów. Korzystajcie więc kiedy tylko możecie z tego, co daje nam czerwona porzeczka,

I ja też postanowiłam skorzystać z dobrodziejstw tego owocu. Nigdy go w sumie nie lubiłam, ze względu na jego kwaśny smak, ale muszę powiedzieć, że ciasto bardzo mi smakowało. Kwaśny smak porzeczek porzeczek super współgrał ze słodyczą ciasta. Następnym razem jak będę je piekła to zrobię jeszcze kruszonkę, myślę że będzie pasowała. Myślę też, że ciasto będzie pasowało do każdych innych owoców. A więc jeśli nie lubicie porzeczek, spróbujcie ze śliwkami, malinami, jagodami, morelami i z czym tam jeszcze chcecie.


Ciasto z czerwoną porzeczką

2 szkl. cukru
5 szkl. mąki
2 szkl. maślanki
6 jajek
duże opakowanie proszku do pieczenia lub dwa małe
2 cukry waniliowe
1 szkl. oleju
500 g czerwonej porzeczki
cukier trzcinowy

Mąkę i proszek przesiać, dodać cukier i cukier waniliowy. Dodać maślankę, olej i jajka (można wcześniej połączyć te składniki w osobnej misce) i dokładnie wymieszać, aż powstanie jednolita masa. Wylać ciasto na wyłożoną papierem blaszkę (u mnie blaszka miała wymiary 29x37 cm, jak macie mniejszą o zróbcie ciasto z połowy składników). Posypać na wierzch porzeczki i cukier trzcinowy (ilość według uznania). Piec w temp. 180 st. przez ok. godzinę.




Już piątek, a więc życzę wam udanego weekendu!

niedziela, 31 lipca 2011

Salceson, czyli co zrobić z niechcianymi jabłkami



Nasza sąsiadka zarzuciła nas jabłkami. Przynosiła je wiadrami i zostawiała pod drzwiami. Już nie wiedziałam, co mam z nimi zrobić, bo ile można gotować kompot albo robić mus, aż przypomniało mi się, że moja ciocia piekła pyszny placek z jabłkami, ona sama dostała ten przepis od swojej cioci z Turku. Ja osobiście bardzo lubię ciemne ciasta z owocami np. z bananami, gruszkami lub jabłkami, więc ten przepis bardzo mi pasował. Ilość ciasta jest idealna na korytko keksowe, ale można też upiec je na normalnej blaszce.

Salceson

5 jajek
1 szkl. cukru
2 szkl. mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
3 łyżeczki kakao
1 łyżeczka cynamonu
1 szkl. oleju
4-5 średnich jabłek

Jajka utrzeć z cukrem. Dodać mąkę, proszek, sodę, kakao, cynamon i dokładnie wymieszać. Na końcu dodać olej i wymieszać. Obrane i oczyszczone jabłka pokroić w grubą kostkę i dodać do ciasta. Piec w temp. 200 st. przez ok. 40 minut. Jak ciasto już ostygnie można posmarować je powidłami śliwkowymi i polać polewą czekoladową lub posypać wiórkami kokosowymi.



Smacznego i udanego niedzielnego popołudnia!

piątek, 15 lipca 2011

Ciacho z malinami na pocieszenie


No i pojechali... Szkoda trochę... Zrobiło się teraz tak cicho i smutno w domu... No ale cóż, tak już bywa, na pocieszenie zrobiłam ciasto z malinami. Takie zwykłe ucierane ciasto z malinkami! Mniam... uwielbiam maliny, najlepsze są takie prosto z krzaka. Tu gdzie mieszkam są duże plantacje malin, można tam iść i samemu zerwać tyle ile się chce, no i oczywiście najeść się do woli. A ciacho pychota, niby takie zwykłe, a ile daje radości...



Ciasto z malinami

Ciasto:
1,5 szkl. mąki
1 szkl. cukru
4 jajka
20 dag masła
1 budyń waniliowy
1 łyżeczka proszku do pieczenia
szczypta soli
maliny- ilość według uznania

Kruszonka:
15 dag mąki
10 dag masła
5 dag cukru

Masło ucieramy z cukrem i solą na puszystą masę, dodajemy po jednym żółtku. Przesianą mąkę, budyń i proszek dodajemy do masła, cały czas miksując. W osobnym naczyniu ubijamy białka i dodajemy do ciasta, mieszamy łyżką aż ciasto będzie jednolitą masą. Całość wylewamy na blaszkę i układamy na wierzchu maliny.
Z mąki, masła i cukru robimy kruszonkę i wykładamy na ciasto. Pieczemy ok. 50 min w temperaturze 180 st.
 



Smacznego i miłego końca tygodnia!

środa, 13 lipca 2011

Ciasto z bananami


 Naszła mnie ochota na ciasto z bananami, niestety nie miałam żadnego przepisu na takowe. Przyszło mi więc na myśl, że można wykorzystać zwykły przepis na ucierane ciasto, takie które robi się do innych owoców, tylko musiałam je lekko zmodyfikować, dodając kakao, bo co to za ciasto z bananami, które byłoby białe:) Ilość ciasta jest idealna na korytko keksowe o długości 31 cm. Wyszło pyszne i zniknęło błyskawicznie:)

Ciasto z bananami

pół kostki masła
1 szkl. cukru
4 jajka
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 szkl. mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka kakao
banany( ilość według uznania)

Ucieramy mikserem masło, aż będzie się świecić( tak zawsze mówi moja mama) , następnie wsypujemy cukier i dalej ucieramy. Jak cukier będzie już dobrze roztarty, dodajemy po jednym żółtku. Przesianą mąkę, mąkę ziemniaczaną i proszek do pieczenia mieszamy razem i dodajemy po jednej łyżce do masła, na koniec dodajemy kakao. W osobnym naczyniu ubijamy białka i dodajemy do ciasta, mieszamy łyżką, aż do uzyskanie jednolitej masy. Wylewamy do wysmarowanej olejem i wysypanej mąką foremki. Pieczemy w temp. 200 st. C przez ok. 40 min.



Na koniec wrzucam Wam kilka zdjęć z wycieczki na której byłam z moją siostrą i jej chłopakiem oraz z Cioteczką i Wujem:)







Było super, niestety już jutro wracają do Polski:( i znów życie wróci na swe szare, nudnawe tory...