Pokazywanie postów oznaczonych etykietą tarta. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą tarta. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 25 września 2011

Tarta z winogronem na powitanie jesieni i pierwszy jesienny spacer




No i przyszła do nas jesień!!! Lato łaskawie ustąpiło jej miejsca, ale na szczęście tylko w kalendarzu, bo dni nadal ciepłe i słoneczne. I oby tak było jak najdłużej, żeby słońce delikatnie muskało nas po twarzy i dekolcie,  żeby można było jak najdłużej chodzić w sandałkach i letnich ubraniach. A ja chcąc powitać jesień czymś smakowitym, zrobiłam wczoraj pyszną tartę z winogronem. A dziś wybraliśmy się na pierwsze jesienne grzybobranie. Okazało się niestety, że grzybów nie ma prawie wcale, ale spacer był całkiem przyjemny, więc nie zasmucił nas brak grzybów. A tak garstka którą znaleźliśmy, suszyła się cały dzień na balkonie na jesiennym słoneczku. 


Tarta z winogronem

Ciasto:
250g mąki
125g masła
75g cukru
1 jajko
szczypta soli

500g winogrona
200g kwaśnej śmietany
50g cukru
3 jajka

Z mąki, masła, cukru, jajka i soli zagnieść ciasto i włożyć na 30 min do lodówki. Formę do tarty wysmarować margaryną i wyłożyć na nią ciasto, pamiętając o tym by zrobić wyższe brzegi. Umyty winogron wyłożyć na wierzch ciasta, zalać wszystko masą, która powstanie ze zmiksowania jajek, cukru i śmietany. Wsadzić do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 st. i piec przez ok. godzinę.


No i oczywiście wrzucam kilka zdjęć z naszego spaceru





Miłego tygodnia!!!

wtorek, 2 sierpnia 2011

Tarta gruszkowa z migdałami i suszoną żurawiną


W końcu wróciło lato! Świeci piękne, sierpniowe słońce... Lekki wiaterek rozwiewa włosy... Można usiąść na balkonie i wystawić twarz do słońca. Zostałam sama w domu, więc nie muszę robić obiadu, mieszkanie posprzątane, mam czas tylko dla siebie... Tak wiec przesiedziałam pół dnia na balkonie, dopiero późnym popołudniem naszła mnie chęć na coś słodkiego. Na początku myślałam o sałatce owocowej, ale gdy zobaczyłam te piękne gruszki wiedziałam już, że zrobię pyszną tartę gruszkową. Wyszła cudna, słodka, rozpływająca się w ustach. Robi się ją bardzo szybko i łatwo. Spróbujcie, a na pewno nie pożałujecie.


Tarta gruszkowa z migdałami i suszoną żurawiną

175 g mąki
50 g cukru
100 g zimnego masła
4 jajka
750 g gruszek
200 g serka naturalnego kanapkowego np. Philadelphia lub Hochland Kanapkowy
2 łyżki miodu
garść suszonej żurawiny
garść migdałów (posiekanych)

Z mąki, masła, cukru, jednego jajka zagnieść ciasto i włożyć na 30 min do lodówki. Blaszkę do tarty o średnicy 28 cm wysmarować margaryną i rozprowadzić na niej ciasto, pamiętając aby zrobić wyższe brzegi. Gruszki obrać, usunąć ziarna i pokroić w plasterki (możecie je pokroić jak wolicie np. w kostkę), ułożyć gruszki na cieście, posypać żurawiną i migdałami. Serek zmiksować z resztą jajek i miodem, wylać na ciasto. Piec ok. 50 min. w temperaturze 200 st.



Oby lato trwało jak najdłużej! Smacznego!