Pokazywanie postów oznaczonych etykietą żurawina. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą żurawina. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 1 maja 2014

Ciasto czekoladowe z migdałami i żurawiną



I parę kolejnych zwariowanych dni znów za mną... Zaczął się już maj, niestety pogoda trochę w kratkę, czasem słońce czasem deszcz. Na osłodę tych deszczowych dni upiekłam ciasto czekoladowe, bez konkretnego przepisu, użyłam po prostu tego co miałam w lodówce i szafkach. Wyszło pyszne ciacho, lekko wilgotne, dodatkowo przełożyłam je konfiturą morelową i posmarowałam bitą śmietaną.





Ciasto czekoladowe z żurawiną i migdałami

200g masła
2 szkl. mąki
5 jajek
2 op. cukru waniliowego
1 szkl. cukru
2 łyżki kakao
2 łyżeczki proszku do pieczenia
3 dojrzałe banany
migdały w słupkach
żurawina suszona

Dodatkowo:
500 ml kremówki
3 łyżki cukru pudru
słoik konfitury morelowej

Żółtka utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym, dodać banany i miksować jeszcze chwilę. Masło roztopić i pozostawić do ostygnięcia. Do żółtek dodawać na przemian masło i mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia i z kakao i dobrze wymieszać, na koniec dodać ubite białka, migdały i żurawinę. Formę wysmarować masłem, wlać ciasto i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st. C i piec ok. 1 godziny. Po upieczeniu ciasto ostudzić, przekroić i posmarować konfiturą. Ubić śmietanę z cukrem pudrem i wysmarować całe ciasto.




Smacznego!!!

wtorek, 2 sierpnia 2011

Tarta gruszkowa z migdałami i suszoną żurawiną


W końcu wróciło lato! Świeci piękne, sierpniowe słońce... Lekki wiaterek rozwiewa włosy... Można usiąść na balkonie i wystawić twarz do słońca. Zostałam sama w domu, więc nie muszę robić obiadu, mieszkanie posprzątane, mam czas tylko dla siebie... Tak wiec przesiedziałam pół dnia na balkonie, dopiero późnym popołudniem naszła mnie chęć na coś słodkiego. Na początku myślałam o sałatce owocowej, ale gdy zobaczyłam te piękne gruszki wiedziałam już, że zrobię pyszną tartę gruszkową. Wyszła cudna, słodka, rozpływająca się w ustach. Robi się ją bardzo szybko i łatwo. Spróbujcie, a na pewno nie pożałujecie.


Tarta gruszkowa z migdałami i suszoną żurawiną

175 g mąki
50 g cukru
100 g zimnego masła
4 jajka
750 g gruszek
200 g serka naturalnego kanapkowego np. Philadelphia lub Hochland Kanapkowy
2 łyżki miodu
garść suszonej żurawiny
garść migdałów (posiekanych)

Z mąki, masła, cukru, jednego jajka zagnieść ciasto i włożyć na 30 min do lodówki. Blaszkę do tarty o średnicy 28 cm wysmarować margaryną i rozprowadzić na niej ciasto, pamiętając aby zrobić wyższe brzegi. Gruszki obrać, usunąć ziarna i pokroić w plasterki (możecie je pokroić jak wolicie np. w kostkę), ułożyć gruszki na cieście, posypać żurawiną i migdałami. Serek zmiksować z resztą jajek i miodem, wylać na ciasto. Piec ok. 50 min. w temperaturze 200 st.



Oby lato trwało jak najdłużej! Smacznego!