Pokazywanie postów oznaczonych etykietą pierogi. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą pierogi. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 2 października 2011

Pierogi ze szpinakiem


Lato w pełni, a mnie naszło na pierogi. I tak w ciągu tygodnia zrobiłam trzy rodzaje: z kapustą i grzybami, szpinakiem i ruskie. Oczywiście wszystkie farsze i ciasto zrobiłam z przepisu mojej Babci. Wyszły jak zwykle pyszne, mięciutkie ciasto, aż rozpływało się w ustach. Ruskie i z kapustą i grzybami znają wszyscy, więc nie będę się nimi zajmować, ale ze szpinakiem to już coś innego. Przedstawiam wam farsz według przepisu mojej Babci, ale jestem ciekawa waszych przepisów na szpinakowy farsz, robicie podobnie czy może całkiem inaczej?


Wzięłam 300g szpinaku mrożonego i wyszło mi z tego 19 pierogów, ale Wy możecie pomnożyć sobie ilość składników przez ile chcecie i wtedy będzie więcej pierogów. Ciasto możecie zrobić według swoich przepisów, ja używam tylko mąki, soli i ciepłej wody.

Farsz szpinakowy do pierogów (na 19 pierogów)

300g mrożonego szpinaku
3 łyżki mleka
4 jajka
cebula
sól, pieprz
masło

Szpinak odparować na patelni, dodać masło i mleko, chwilę podsmażyć, doprawić solą i pieprzem, odstawić do ostygnięcia. Jajka ugotować na twardo, pokroić w drobną kostkę, dodać do szpinaku. Cebulę posiekać w kostkę i podsmażyć na maśle, dodać do szpinaku i wymieszać, jeśli trzeba doprawić.


Smacznego!!!

środa, 6 lipca 2011

Pierogi mojej Babci



W naszej rodzinie pierogi zawsze robiła tylko Babcia, nikt nawet nie próbował zaczynać jakiejkolwiek przygody z nimi, bo na starcie było wiadomo, że i tak nie dorównają tym babcinym, więc po co się męczyć. Ja sama wiele razy przymierzałam się do robienia pierogów i jakoś zawsze rezygnowałam. Chociaż wiedziałam jak i co, bo wiele razy rozmawiałam z Babcią na ich temat, nie mogłam się przemóc. Aż w końcu spróbowałam i... stwierdziłam, że nie jest tak źle! Przynajmniej ja tak uważałam, więc potrzebowałam jeszcze potwierdzenia kogoś z rodzinki. Zrobiłam więc pierogi i zawiozłam mojej siostrze. W napięciu czekałam co powie i o dziwo smakowało jej i to bardzo. Powiedziała, że smakują prawie jak Babci i uwierzcie mi, że w tym przypadku prawie nie robiło, aż tak dużej różnicy:) Od tej pory jest nas więc już dwie i Babcia nie czuje się taka samotna:)

Pierogi z kaszą gryczaną

Ciasto
1 kg mąki pszennej
ciepła woda
sól

Farsz
2 kg ziemniaków
3 woreczki kaszy gryczanej
3 duże cebule
smalec

Ziemniaki obrać i ugotować, odcedzić i przecisnąć przez praskę do ziemniaków, odstawić do ostygnięcia. Kasze ugotować, odcedzić, odstawić do ostygnięcia. Cebule obrać, pokroić w kostkę i podsmażyć na smalcu na złoty kolor. Ziemniaki, kasze i cebule wymieszać razem i doprawić do smaku solą i pieprzem.
Z mąki, wody i soli zagnieść ciasto, podzielić na kilka części, każdą część cienko rozwałkować i wykrawać kubkiem krążki. Na środku krążka nałożyć farsz i sklejać brzegi. Gotować w osolonej wodzie.